2023 Yılı Müşteri Memnuniyeti Oranımız %98.0

Kaldırma İletme Ekipmanları Periyodik Kontrolü

Kaldırma İletme Ekipmanları Periyodik Kontrolü

VİNÇLER, endüstriyel çalışma alanlarında kaldırma ve iletme makineleri arasında en çok kullanılan ekipmanlardandır. İş hayatımızda, işgücü ve zamandan tasarruf gibi birçok faydası bulunmaktadır. Emniyetli çalışabilmeleri için belirli periyotlarda bakımlarının, kontrol ve testlerinin yapılması önem arz etmektedir.

 

Kaldırma iletme ekipmanlarının emniyetli çalışabilmesi için her çalışmaya başlamadan önce, ilk olarak operatörleri tarafından kontrol edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca yılda bir çelik halatlar, zincirler, kancalar, sapanlar, kasnaklar, frenler ve otomatik durdurucular bütünüyle kontrol edilmelidir.

 

 • Monoray Vinç
 • Çift ray Vinç
 • Köprülü Vinç
 • Portal Vinç
 • Kule Vinç
 • Pergel Vinç
 • Mobil Vinç

 

Vinç Periyodik Muayenesinin Yasal Zorunluluğu: Vinç gibi kontrole tabii ekipmanların 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu’na göre çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde yılda en az bir defa alanında uzman yetkili kişilerce periyodik olarak kontrollerinin yapılması belirtilmiştir.

CARASKALLAR, vinçlere nazaran daha güvenli oldukları için tercih sebebidirler. Emniyetli çalışabilmeleri için belirli periyotlarda bakımlarının, kontrol ve testlerinin yapılması önem arz etmektedir.

 

 • Mekanik Caraskal
 • Elektrik Tahrikli Caraskal
 • Pergel Caraskal

 

Caraskal Periyodik Muayenesinin Yasal Zorunluluğu: Caraskallar 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu’na göre çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde yılda en az bir defa alanında uzman yetkili kişilerce periyodik olarak kontrollerinin yapılması belirtilmiştir.

PLATFORMLAR, Çalışılması ve ulaşılması zor alanları insanları taşımak ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak için kullanılırlar. Platformları diğer kaldırma iletme makinelerinden ayıran temel özellik insan taşımasıdır. Çalışılacak alanda bakım ve periyodik muayeneleri de eksiksiz yapılmış olmalıdır.

 

Platformlar çalışma prensibi olarak üçe ayrılır. Bunlar;

 

– Asılı Erişim Donanımlı Platformlar

– Yükseltilebilen Seyyar Platformlar

– Sütunlu Çalışma Platformları

 

Platform Muayenesi Yasal Zorunluluğu: Platformlar 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu’na göre çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde yılda en az bir defa alanında uzman yetkili kişilerce periyodik olarak kontrollerinin yapılması belirtilmiştir.

Kaldırma makineleri ve araçları emniyetli çalışabilmesi için her çalışmaya başlamadan önce, operatörleri tarafından kontrol edilmelidir. Ayrıca yılda bir çelik halatlar, zincirler, kancalar, sapanlar, kasnaklar, frenler ve otomatik durdurucular bütünüyle kontrol edilmelidir.

 

 • Hidrolik Krikolar
 • Araç Kaldırma Liftleri

 

Araç Kaldırma Lifti Periyodik Kontrolünün Yasal Zorunluluğu: Araç Kaldırma Liftleri 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu’na göre çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde yılda en az bir defa alanında uzman yetkili kişilerce periyodik olarak kontrollerinin yapılması belirtilmiştir.

İki çatal koldan oluşan transpaletler manuel veya akülü olabilir. Çatal kolların hidrolik sistemle yükleri kaldırabilmesiyle iş gücünden tasarruf sağlanır. Yapılan kontroller emniyetli ve verimli çalışma ortamı yaratır.

 

Transpaletlerin Periyodik Kontrolünün Yasal Zorunluluğu:  Transpaletler, periyodik kontrolü imalatçı firma tarafından yapılan test ve deneylerin haricinde, tarafsız bir muayene kuruluşu tarafından muayeneye tabi tutulmalıdır. Transpalet kullanılmaya başlanmadan önce,  yapılan tamir ve bakım işlemlerinden sonra İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre periyodik kontrollerinin yılda en az 1 kez yaptırılması kanunen zorunludur.

İSTİF MAKİNELERİ, yüklerin taşınmasında veya raflara yerleştirilmesi amacıyla kullanılan ekipmanlardandır. Yükün emniyetli taşınması için düzenli aralıklarla hidrolik yağ seviyesi, asansör sistemi, yük çatalındaki deformasyonlar vs. gözlemlenmeli, en az yılda bir periyodik kontrol ve testleri yapılmalıdır.

 

İstif Makinesi Periyodik Kontrolü Yasal Zorunluluğu: İstif Makinası 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu’na göre çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde yılda en az bir defa alanında uzman yetkili kişilerce periyodik olarak kontrollerinin yapılması belirtilmiştir.

Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğince arızaya sebep olabilecek etkilere maruz kalarak tehlike yaratabilecek iş ekipmanları periyodik kontrolleri ve testleri yaptırılmalıdır. Kaldırma makinaları ve araçları emniyetli çalışabilmesi için her çalışmaya başlamadan önce, operatörleri tarafından kontrol edilmeli ve işverence yılda bir bütünüyle kontrol ettirilmelidir.

 

 • Elektrikli
 • LPG’li
 • Diesel

 

Forklift Periyodik Kontrolü İle ilgili Yasal Zorunluluğu: Forkliftler 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu’na göre çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde yılda en az bir defa alanında uzman yetkili kişilerce periyodik olarak kontrollerinin yapılması belirtilmiştir.

İletişime Geçin!  Diğer Hizmetler

  Basınçlı Kapların Periyodik Muayenesi
  Topraklama ve Elektrik Tesisatı Periyodik Kontrolleri
  Havalandırma ve Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü
  Makine ve Tezgâh Periyodik Muayenesi
  Zemin Etüd Ölçümleri